Bazen:

raners

Majstr
4. mar 2008
2.748
385
83
Glede na to, da je šlo dol le s kisom in čistilom za vodni kamen, bi rekel, da smo imeli vodni kamen.. Ker brez čistila ni šlo dol niti, če si z nohtom praskal.. S sirktnato krtačo ni šlo dol nič (brez kisa in čistila).. Nevem, je pa možno, da so tudi alge, ampak kot sem rekel, ko je bil gor kis par minutk, pa je šlo dol že z drgnjenjem krpe.. Saj je bilo na podu tudi malo alg, ki se samo obrišejo in gredo lepo dol, ampak ob stranici bazena pa je ostal ta vodni kamen...
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.933
2.144
113
Tako na uč bi rekel, da si imel pretrdo vodo in/ali previsok Ph, kar povzroči izločanje vodnega kamna
 

matej_

Guru
25. okt 2007
2.054
598
113
kzs.
eno vprasanje.
imam namen kupiti solarno pokrivalo za bazen. imam bazen premera 457cm prizma.
solarno pokrivalo okroglo 457cm je 30€, 488cm pa 25€.
je kaj narobe ce kupim vecjega pa rob zaviham navzgor?

Vem, da mehurcki morajo biti navzdol v vodi.

Vprasanje ali se bazen bolj oz. hitreje segreva ce je pokrivalo cel dan gor (ali pa v vodo direkt sije sonce) ali je to misljeno bolj za cez noc, da ni temperaturnih izgub?
bazen je na soncu od 08:30 do cca. 20:00.

Torej ali se solarno pokrivalo cez dan deva dol ali se pusti gor, da se prej segreje?

ja vem, zakompliciran sem

lp
matej_
 

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.782
14.552
113
Nič ne bo narobe, če bo večji in ja, dlje kot bo gor, boljša bo obstojnost (in čez dan oz. na soncu seveda tudi naraščanje) temperature. Ga uporabljam že nekaj let in je čist ok zadeva, za čez noč pa dam čez še dodatno prekrivalo saj se na solarnemu velikokrat nabere voda. Res pa imam mersko gledano ustreznega in zato kdaj na robu zajame vodo, če bi bil pa prevelik kot v tvojem primeru pa se to pomoje ne bi dogajalo. Vseeno pa to solarno prekrivalo ni mišljeno kot zaščitno prekrivalo pred smetmi in raznoraznimi stvari ala listje itd.
 
  • Všeč mi je
Reactions: matej_

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.613
6.040
113
pri taščici
Glej da bo pumpa mesala voda.
Ne pznam solarnega pikrivala, ampak prilozena cerada je pod vrhom vodo segrela toliko da nismo mogli iti notri (40+ ugasnjena crpalka). Sem jo najprej z vedrom zmesal
 
  • Všeč mi je
Reactions: matej_

matej_

Guru
25. okt 2007
2.054
598
113
hvala obema.
vsak vecer pokrijem bazen s prilozenim pokrivalom, zdej bom dodal se solarno, da se hitreje zagreje voda.

lp
 
  • Všeč mi je
Reactions: Matey

luka51

Guru
16. avg 2007
14.003
5.293
113
imam namen kupiti solarno pokrivalo za bazen. imam bazen premera 457cm prizma.
solarno pokrivalo okroglo 457cm je 30€, 488cm pa 25€.
je kaj narobe ce kupim vecjega pa rob zaviham navzgor?
Roba ne boš mogo vihat. Pokrivalo more bit v nulo, da se lepo vleže po vodi brez gub. Boš pač tisti višek odrezal okoli.
 

Ted

Guru
8. sep 2007
1.694
578
113
kzs.
eno vprasanje.
imam namen kupiti solarno pokrivalo za bazen. imam bazen premera 457cm prizma.
solarno pokrivalo okroglo 457cm je 30€, 488cm pa 25€.
je kaj narobe ce kupim vecjega pa rob zaviham navzgor?

Vem, da mehurcki morajo biti navzdol v vodi.

Vprasanje ali se bazen bolj oz. hitreje segreva ce je pokrivalo cel dan gor (ali pa v vodo direkt sije sonce) ali je to misljeno bolj za cez noc, da ni temperaturnih izgub?
bazen je na soncu od 08:30 do cca. 20:00.

Torej ali se solarno pokrivalo cez dan deva dol ali se pusti gor, da se prej segreje?

ja vem, zakompliciran sem

lp
matej_
Ni enostaven odgovor. Če je bazen plitek se zna bolj segrevat s pokrivalom (še posebej če občasno se vklaplja pumpa), če je globji pa bo topla samo zgornja plast vode, spodnja pa bo ostajala hladna.
V osnovi je pokrivalo bolj mišljeno za čez noč.
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.144
851
113
Trik je v temu, da imaš temno pokrivalo od zvečer do popoldan, ko prideš iz šole, službe. In med 12h do 16h pol ure pumpa laufa, pol ure ne. In ti lepo meša vodo in jo na vrhu segreva. To je to. Nobenih kolektorjev, nobenih mehurčkastih pokrival, voda 28°+ v celoti.
 
  • Všeč mi je
Reactions: MrDaco in vogel

raners

Majstr
4. mar 2008
2.748
385
83
matej_ , tudi sam sem kupil večjo in potem obrezal na mero.. Obrezal pa zato, ker bi se drugače prevelika folija gubala ob robovih in ti jo veter prej "odlepi" iz vode, pa tudi smeti se ti prej ujamejo kot če je pokrivalo lepo "zalepljeno" na vodo..

Obrezal sem ga tako, da sem ga preložil na polovico, piknil palico v zemljo, na to palico zavezal vrvico, zmeril polmer in na drugi strani zvezal gor flumaster.. Naredil polkrog in obrezal in se sedaj res dokaj lepo prilega stranicam...

Tudi sam imam nastavljen timer, da se pumpa vklopi 2x čez dan (mislim da ob 12h in 15h) za 15 minut, da premeša toplo vodo, ki se nabira na vrhu bazena.. In se celotna voda res hitro segreje...
 
  • Všeč mi je
Reactions: matej_

matej_

Guru
25. okt 2007
2.054
598
113
sem rajsi kupil kar tocno mero.
so me opozorili, da se ne bo vihal kot bi moral.
bolj me je zanimalo ali pustiti solarno gor cez cel dan ali ga ob soncu devati dol, ker bazen je 457x122cm.
 

matej_

Guru
25. okt 2007
2.054
598
113
zanimalo me je samo še "drugo" mnenje - gostilniška debata.

Namreč s sodelavem sem se pogovarjal in je rekel, da ker je dokaj globok 122cm je boljše, da je pri sončnem dnevu odkrit čisto, da se voda hitreje ogreje, kot pa če imaš solarno pokrivalo gor.
včeraj zvečer je imela voda že 24.5 stopinj, v ponedeljek je bil pa bazen napolnjen iz pipe.

Seveda ga bom uporabljal če ga imam.
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
11.114
5.258
113
zanimalo me je samo še "drugo" mnenje - gostilniška debata.

Namreč s sodelavem sem se pogovarjal in je rekel, da ker je dokaj globok 122cm je boljše, da je pri sončnem dnevu odkrit čisto, da se voda hitreje ogreje, kot pa če imaš solarno pokrivalo gor.
včeraj zvečer je imela voda že 24.5 stopinj, v ponedeljek je bil pa bazen napolnjen iz pipe.

Seveda ga bom uporabljal če ga imam.
Za sebe vem, da se je voda vedno ohladila, ko je bil bazen odkrit. Je pa res da imam temnejše pokrivalo in ta razlika zato večja.
 
27. jan 2022
5.045
1.847
113
Po moji logiki, ki ni nujno prava se bazen segreva z odbojem svetlobe od temne površine. Če je temno dno se na sončen dan bolje segreva odkrit, če pa je vse svetlo, pa verjetno prekrit.
 
  • Všeč mi je
Reactions: MrDaco
27. jan 2022
5.045
1.847
113
Svetloba se od temne površine ne odbija. Temne barve odbijajo manj svetlobe kot svetle.
V vsakem primeru se pokrit bolje segreve, ker ni izhlapevanja, ki hladi, ker ni vetra nad gladino, ki hladi ipd.
Vsak ki ima pokritega bo to potrdil.
Ja imaš prav, nerodno napisal ampak veš kaj sem mislil: vpija temna barva svetlobo in se tako bolj segreva.

Pokrit bolje drži toploto, segreva pa se voda težje, razen že se pokrov tako segreje da greje vodo pod sabo.
 

luka51

Guru
16. avg 2007
14.003
5.293
113
glej pokrit je zgoraj voda tak vroča, da nemoreš dat roke not. In ko vse skupaj premešaš pol je voda bolj topla kot bi bil samo odkrit.
Govorim iz prakse za 1.2m globokega in 4.57 premera okroglega. Ko še nisem mel te gumbaste folije ni bila voda nikoli tako topla.