[Novica]Trk štirih galaksij navdušil astronome

Kibibi

ubloonie
20. jul 2007
3.291
0
36
Astronomi so zaznali skorajšnji trk štirih ogromnih galaksij, kar je največja do zdaj znana kozmična kolizija.



Zlitje štirih mogočnih galaksij v eno samo je po besedah poznavalcev dogodek brez primere, še posebej zato, ker gre za medsebojno primerljive galaksije. Do zdaj so bile opažene zgolj pripojitve manjših galaksij k večjim, zlitje omenjenih štirih galaksij v eno samo pa naj bi proizvedlo "pošastno veliko" galaksijo, ki bo po masi kar desetkrat težja od naše. Največja izmed galaksij je namreč okoli trikrat težja od Rimske ceste, z njo pa bodo trčile tri tako velike galaksije, kot je naša.



Znanstveniki so opazili, da je meglica, ki je nastala ob trčenju galaksij, sestavljena iz več milijard zvezd, ki so se raztreščile v procesu kolizije. Kljub temu naj bi v prihodnosti galaksije znova absorbirale približno polovico zvezd iz meglenega oblaka.



Kenneth Rines iz Harvad-Smithsonovega centra za astrofiziko je kolizijo metaforično primerjal s trčenjem štirih tovornjakov, polnih peska. "V oblaku je več zvezd kot v Rimski cesti. Tako veliko materiala je bilo razpršenega," trdi soavtor študije.



Dogodek so opazili z Nasinima teleskopoma Spitzer in Chandra.



milkyway_show.jpg




Vir: rtvslo
 
Nazadnje uredil moderator:

veselilisjak

Sloven´c
22. jul 2007
25.331
355
83
38
Mater si ti tečen z objavljanjem vsakovrstnih "novic".

Vsaka druga tu je tvoja.
stupid-1.gif


Ne skrbi, tudi ostali pogledamo na rtvslo, 24ur, delo ipd...
 

Spirit

propeler
18. jul 2007
5.746
0
36
Pri tem dogodku ni kakih posebnih slik in tega pomoje, ta trk znajo razbrati samo astronomi. Pa tudi ta dogodek se ne zgodi v nekaj letih ampak pomoje traja kar kako tisočletje vsaj....vsaj tako si razlagam...

drugače pa vesolje.net
 

g_man

Pripravnik
18. avg 2007
100
0
16
37
Ja samo ta trk, če se je šele zdaj začel, bo tudi trajal milijone in milijone let
smirk-1.gif
 

Ares

kamikaza
19. jul 2007
4.622
0
36
v bistvu se je lahko že nehal. mi zdej samo vidimo, kar se je pred milioni let zgodilo (odvisno koliko svetlobnih let je ta dogodek oddaljen)....
grin1.gif
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.362
-8.427
113
No če smo natančni trenutno naša galaksija požira par pritlikavih spremljevalnih galaksij.
Do srečanja z Andromedino je pa še dovolj časa
tongue-1.gif
 

Spirit

propeler
18. jul 2007
5.746
0
36
Citat:
Uporabnik Ares pravi:
v bistvu se je lahko že nehal. mi zdej samo vidimo, kar se je pred milioni let zgodilo (odvisno koliko svetlobnih let je ta dogodek oddaljen)....
grin1.gif


Jap mi gledamo zgodovino, ne vemo pa kaj se dogaja v sedanjosti.
Vesolje mi je nekaj totalno fascinantnega in filozofskega, čist nora stvar.
17758-icon_confused.gif
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.362
-8.427
113
Citat:
Astronomi so posneli nove fotografije prstanov Urana, ki so zdaj zelo blizu Zemlje, kar se zgodi le enkrat na 42 let.


Budale novinarske!
bonk.gif


Drugega ne morem reči.

Edino kar je sedaj zanimivo je to, da se vidi prstane iz roba. Ne pa da so bližje Zemlj
hysterical-1.gif


 
Nazadnje urejeno:

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.773
627
113
Ravno včeraj sem nekje prebral, da bi naj zdaj enkrat Mars prišel zelo blizu Zemlje, tako da bomo imeli dve luni
bonk.gif

Čeprav je ta hoax star že kar nekaj let, folk še vedno naseda
rolleyes-1.gif


So kakšne slike glede trka teh štirih galaksij ? Mogoče celo kakšna računalniška simulacija, za Mlečno cesto pa Andromedo sem jo že nekje videl.