Podjetništvo - kako začeti?

Patsy

Pripravnik
24. jul 2007
650
0
16
Celje
Jaz bi rada slišala izkušnje od koga, ki je odprl svoj d.o.o. ali s.p.

Kako je začel? S čim si je pomagal? Začetni kapital, izračun stroškov, ipd. Kakšni dobri linki. Kako do kakšnih subvencij ipd.



Trenutno razmišljam o tem, da bi.........ideje so.........ne vem pa kje začet in na kaj vse mislit........



Vsako konstruktivno razmišljanje.......DOBRODOŠLO.
cheer.gif
 
Nazadnje urejeno:

MaverickT

Majstr
Osebje foruma
Administrator
7. maj 2007
2.624
1
425
83
www.weekendwarrior.si
Torej pri meni....

Nekaj let sem delal preko študenta za raznorazne firme... Nakar sem ugotovil, da se zna zgodit da bom zaslužil malo preveč preko študenta, tko da se mi bolj splača odpret s.p.. Tako sem ga lepo odpru preko interneta. Nisem mel kakšnega hudega poslovenga načrta ali česarkoli. Pustil sem se toku. Sicer ni nevemkaj, ampak ne morem pa reči, da slabo živim za študenta
smile-1.gif
.
 

Manc

Pripravnik
19. jul 2007
460
0
16
Nova Gorica
Citat:
Uporabnik Patsy pravi:
Jaz bi rada slišala izkušnje od koga, ki je odprl svoj d.o.o. ali s.p.
Kako je začel? S čim si je pomagal? Začetni kapital, izračun stroškov, ipd. Kakšni dobri linki. Kako do kakšnih subvencij ipd.

Trenutno razmišljam o tem, da bi.........ideje so.........ne vem pa kje začet in na kaj vse mislit........

Vsako konstruktivno razmišljanje.......DOBRODOŠLO.
cheer.gif

Zadeva je daleč stran od enostavnosti. Odvisno, kako trenutno stojiš z denarjem, vezami in idejo. Če se ti sploh ne sanja, komu boš storitev prodajala, pozabi na vse. Zagotovo pa ti na koncu (ko boš večino pri sebi razčistila) priporočam pogovor z računovodjo/knjigovodjo, da ti predstavi še tisti vidik, ki ga zagotovo ne poznaš in je zelo zelo pomemben. Poznam primer, ko se je potencialna stranka po pogovoru z nekom, ki ima ustrezno znanje "ustrašla" vseh obveznosti, ki ob tem nastanejo saj je preveč na izzi vzela vse skupi ... Posel ni to, da boš meni z izdajo računa zaračunala 500€ - to je "postranska" zadeva, če me razumeš ...

Verjamem pa, da MaverickT dela za isto klientelo kot prej, le na drugačen način ... Pa še DDV si odbijajo
wink-1.gif
 

Patsy

Pripravnik
24. jul 2007
650
0
16
Celje
Idej je več - tisto, ki zdaj obdelujem je simpl in tudi ne zahteva nekega velikega začetnega kapitala. To, da moram zadevo ful premislit in se o vsem pozanimat mi je jasno. Pri nas je še veliko tržnih niš in niti ni problem najdit ideje. Pa če si vztrajen, iznajdljiv in deloven se tudi ne more ponesrečit. Upam.
wink-1.gif
Glavno je itak to, da ima človek jajca, ostalo že pride.
 

tis

Fizikalc
25. jul 2007
5.423
0
36
Citat:
Uporabnik Patsy pravi:
Trenutno razmišljam o tem, da bi.........ideje so.........ne vem pa kje začet in na kaj vse mislit........
Vsako konstruktivno razmišljanje.......DOBRODOŠLO.
cheer.gif

Odgovor na vprašanje na kaj vse je potrebno mislit je enostaven... poglej, kaj vse mora biti v poslovnem načrtu in to je to. Po temeljitem premisleku lahko sicer določena poglavja spustiš a generalno imaš vodilo. Če rabiš kake detajle PM-jaj.
 

kozarec

ALTERKA 08
29. jul 2007
4.802
0
36
na šihtu
Citat:
Uporabnik Patsy pravi:

Jaz bi rada slišala izkušnje od koga, ki je odprl svoj d.o.o. ali s.p.

Kako je začel? S čim si je pomagal? Začetni kapital, izračun stroškov, ipd. Kakšni dobri linki. Kako do kakšnih subvencij ipd.



Trenutno razmišljam o tem, da bi.........ideje so.........ne vem pa kje začet in na kaj vse mislit........



Vsako konstruktivno razmišljanje.......DOBRODOŠLO.
cheer.gif




Najprej ideja - kaj boš delala in ali imaš stranke. Pri slednjem svetujem nekaj previdnosti - npr. tebi se zdi izdelava gobelinov silno zanivima reč, ni pa rečeno, da je reč zanimiva dovolj širokemu krogu ljudi, da boš od tega lahko živela.



Potem izbereš obliko - d.o.o ali s.p.

Prvi zahteva nekaj kapitala, drugi nič in je nekako bolj primeren za začetek.



Kapital spraviš skupaj na različne načine - keš, pomoč staršev, lahko tudi stvarni vložki.



Kasneje vedno lahko skočiš iz s.p.-ja na d.o.o.



Pomoč ti lahko nudijo razni podjetniški inkubatorji. Že na njihovih spletnih straneh imaš napisanih nekaj osnov, kaj d.o.o. je, kako ga ustanoviti, kaj je poslovni načrt in kako ga narediti...

Na primer:

http://www.lui.uni-lj.si/inkubator.asp?stranID=10&koristnoID=33

http://www.tovarnapodjemov.org/dokumenti/dokument.asp?id=68

http://www.gzs.si/slo/storitve/poslovne_informacije/infopika/ustanavljanje_podjetja



Nudijo pa tudi strokovno (in zastonj) osnovno pomoč.



Ostalo - kako voditi računovodstvo, davke,... je drugotnega pomena. Jaz se sigurno ne bi odpovedala dobri poslovni priložnosti zgolj zaradi malo slabšega poznavanja davčne zakonodaje (seveda predpostavljam, da se ne boš igračkala s tako dejavnostjo, kjer veljajo kakšni ekstra davčni predpisi, ki ti znajo stroškovno kalkulacijo postaviti na glavo - npr. trgovanje z alkoholom, naftnimi derivati, orožjem....). Sicer pa - tudi če ga malo poserješ, ni katastrofa. Mislim, da ni nikogar v tem poslu, ki ne bi vsaj enkrat v življenju zamočil pri kakšni napovedi, obrazcu, vknjižbi. Pa smo še vedno živi...
 
Nazadnje urejeno:

Patsy

Pripravnik
24. jul 2007
650
0
16
Celje
Hvala. Fajn je tole - moram začet res spravljat skupaj kakšen poslovni načrt.

Najboljše je res začet kot je Maverick napisal ampak vsi nismo več tako mladi.
wink-1.gif


Kaj pa če hočeta v s.p. delat 2 enakopravno - kako se pa da potem kaj to uredit?

A če imaš kakšno dobro poslovno idejo, ki rabi ful keša za zagon jo mogoče lahko samo komu prodaš? Kje, kako?!
cheer.gif
 

kozarec

ALTERKA 08
29. jul 2007
4.802
0
36
na šihtu
S.p. je le ena fizična oseba.

http://www.gzs.si/slo/panoge/z...tnik_posameznik



Lahko seveda zaposliš nekoga in sta vidva "de facto" enakopravna, vendar je kot s.p. lahko registriran samo eden od vaju.



Če imaš dobro idejo in malo denarja, se reč lahko reši tudi tako, da se ustanovi d.o.o., kjer poiščeš partnerja, ki prispeva večji del denarja. A previdnost ne bo odveč (dobre ideje so daleč največ vredne in najbolj iskane - denar se veliko lažje dobi.press).



PS: Če še nimaš 75 ali več let, sodiš med mlade.
wink-1.gif
 
Nazadnje urejeno:

alkoholik

RudolF
23. jul 2007
16.238
2.466
113
v lokalni ostariji
hja

lahko pa probas najprej malo " na fus" potipat teren... zacnes ponujat storitev ali izdelek bliznjim... in vidis... ce se ti v najblizji bazi nihce ne odzove potem ideja ni pravilna... ce pa se zadeva prime potem pa zacnes razmisljati o firmi...

pac najprej je dobro imeti eno idejo... in ni nujno da ce je ideja neumna da je neumno do delat... primer je ZOO taksi... zadeva se mi zdi razmeroma smesna ampak dela pa kokr zelis...

poslovni nacrt je pa tako tako... spet odvisno... lahko da bo vse slo "po planu" lahko pa da bo realnost cisto druga...

vsekakor pa prej potipat teren...
 

tis

Fizikalc
25. jul 2007
5.423
0
36
alkoholik... v enem stavku pišeš nekaj, v dugem pa zopet obratno.

Bistveni sestavni del poslovnega načrta je analiza trga (po tvojem tipanje terena)... na osnovi tega lahko predvidevaš, ocenjuješ, planiraš ipd... kar se pa res lahko spreminja.

Kako pristopiš k izvedbi je seveda odvisno od same vsebine. Strinjam se, da je osnovno preverjanje v tvoji okolici lahko kar dober indikator - sevede pod pogojem, da ta okolica res predstavlja bolj ali manj reprezentativen in zadosten vzorec ciljne skupine.

s.p. in enakovredno družabništvo je težko uporabljati v istem stavku. Za to obstaja d.n.o..

...
Kako pristopiti če imaš dobro idejo, ki zahteva veliko kapitala?
1. če je ideja res zelo dobra pripraviš kvaliteten poslovni načrt na osnovi katerega začneš z iskanjem kapitala (poslovni angeli, skladi tveganega kapitala, banke, ...)
2. če ideja ni res zelo dobra jo boš težko vnovčila
 

alkoholik

RudolF
23. jul 2007
16.238
2.466
113
v lokalni ostariji
mislil sem na tist tipicen "poslovni nacrt" katerega se ucijo delat na raznoraznih solah... kjer itak najprej 3/4 casa porabjo da ga spisejo na koncu pa ugotovijo da se nic ne splaca... v realnosti je pa tako da papir in ankete prenesejo sve i svasta... najboljs je "na fus" zacet nekaj delat pa hitr vids kako in kaj... ce pa imas idejo ki zahteva veliko kapitala pa je samo slabse... ker kmalu se zna najdt nekdo ki te bo "prekopiral" in bo imel ze v osnovi veliko vec kapitala tako da te bo lahko "povozil"... najboljsi posli so tisti kjer ni potrebnega veliko kapitala imas pa veliko dodano vrednost katero ustvaris s svojim znanjem/sposobnistmi...

casi "stancanja" enolicnih izdelkov so minili... vsaj po mojem misljenju... trenutno je trend rasti v storitveni dejavnosti...
 

MrAs

Pripravnik
8. avg 2007
33
0
6
Se strinjam, nič ni boljšega kot začet na fuš, pa točno vidiš, če je to to.
Poslovni načrti na papirju so večinoma brezvezni, kar je treba računat, računaš v glavi, no če si mal sklerotičen je včasih res dobro kaj tud zapisat, ampak tisti šolski poslovni načrti so pa kr neki.
 

alexx_

nekaj v tem stilu
11. maj 2007
4.236
44
48
offline
jaz pa sem se vpisal v tovarno podjemov. v kratkem (zdaj nimam casa, delam, se spravlam na morje, obletnica, itd.) jim bom cim bolj podrobno predstavil mojo idejo, potem bomo pa videli, ce bo kaj iz tega. ce bo, se zacne sestavljat poslovni nacrt, ki bi moral navdusiti morebitne financerje. ideja je sicer dobra, izvedljiva, z nizkimi stroski proizvodnje, ampak to je sele zacetek. ce/kako mi bodo v tovarni podjemov pomagali, pa bom napisal kdaj drugic
 

Virage

Zelenc'
12. avg 2007
13
0
1
Po mojih izkušnjah je izdelava poslovnega načrta relativno nesmiselna, sploh če bi ga naredila le zato, da bo nekje počival in ga nikoli več ne boš pogledala. Poslovnih načrtov je več vrst in vsak ima svoj namen. Če boš za svojo idejo/podjetje iskala kapital ali kredit, ga boš potrebovala, sicer pa ne.



Velikokrat se zgodi, da podjetje v prvih letih precej zamenja smer. Predvsem je tu bistvena razlika med tem kar v osnovi razmišljaš da bi počel in da bi šlo, kasneje pa se v realnosti izkaže, da so stvari drugačne. Vse te spremembe so povsem logične in jih je potrebno pričakovat, problem je, če se ne znaš prilagodit.



Začeti iz nič je precej tvegano. Dobro je imeti nekaj let izkušenj na določenem področju, kjer spoznaš kako stvari potekajo in veš kaj bi se dalo izboljšati ali narediti/ponuditi v drugačni obliki. Bistveno je, da si širiš krog poznanstev. Zadnje čase je vedno več različnih networking dogodkov, kjer se srečujejo mladi podjetniki, investitorji, študenti ...



Seveda je precej odvisno od tega v kakšen posel se podajaš. Če je to predvsem fizična dejavnost, obrtništvo, proizvodnja ... bo potrebnih več sredstev, kot če se ukvarjaš s storitvami, posebej kakšna informatika je kar se tega tiče precej ugodna.



Debat o odločitvah med s.p. in d.o.o. je veliko ... po mojem mnenju je na začetku s.p. povsem zadovoljiva rešitev. Ko se ti promet konkretno zviša (postaneš davčni zavezanec) pa se začne razmišljati o d.o.o. Predvidevam, da se ne misliš ukvarjati s sumljivimi posli, kjer bi te bilo strah, da boš izgubila vse premoženje.



Ena izmed bistvenih odločitev je tudi ta ... želiš imeti podjetje, ki bo živelo dolgo časa in tebi in mogoče kasneje tvoji družini zagotavljalo preživetje ali misliš iti v malo bolj rizične vode, razvit izdelek z idejo, da bo tako zanimiv, da te kupi kakšna večja firma in se takrat drago prodaš. V visokotehnoloških vodah je to zadnje čase zelo aktualno, drugje malo manj.



Kar se tiče subvencij ... mislim da so jih z zadnjih letih precej zmanjšali, tako da bo treba malo več truda in poizvedovanja. Za pridobitev subvencije je ponavadi potreben poslovni načrt. Nekaj časa nazaj je država dajala subvencije brezposelnim, ki so odprli s.p. in se samozaposlili. Ta subvencija je pokrila enoletno plačevanje socialnih prispevkov. Preglej spletne strani Japti-ja, Vem ...



Toliko zaenkrat, kaj več pa še sledi, če se debata razvije.
smile-1.gif
 
Nazadnje urejeno: